Сулфитите са естествен консервант (неорганични соли, сяра), използвани за запазване на храни, козметика и фармацевтични продукти. Те предотвратяват окисляването и покафеняването. Като общо правило са безопасни. Само около 0.5-1% от населението на Земята е алергично към сулфити и изпитва тежка непоносимост. Макар че не е доказано напълно, при натрупване в организма биха могли да причинят и чувствителност и някои нежелани реакции при някои хора.
Минимално количество сулфити се отделя естествено във виното в процеса на ферментация, ето защо почти всички вина имат частица сулфити. Ако количеството им надхвърля 10 мг/л на етикетите трябва да бъде отбелязано, че съдържат сулфити. В повечето вина се добавят допълнително поради техния антиоксидантен и антисептичен (противомикробен) ефект.
Във вината с добавени сулфити те могат да варират от сухи червени през бели и розе, до сладки и десертни вина от 50-100 до 250-300 мг/л.
Високото качество на гроздето, максимално добрия подбор и занаятчийски похвати, контролиране на хигиената и процеса на направа и бутилиране позволя на някои винари да не добавят сулфити във вината си.

Някои изследвания показват също и че при отлежаване в бутилка съдържанието на сулфити във виното намалява през годините.
Важно е да се знае, че в пакетче сушени плодове (ако са ярко оцветени), ядки, бланширани картофи, пакетирани и повечето консервирани храни нивата на сулфити надвишават десетки пъти количествата им от тези във една стандартна бутилка вино.
Някои от българските вина без добавени сулфити в тях, повечето от тях в много къси серии, идват от Винарна Боровица, Вила Кътина, Изба Загрей, Биовинарна Орбелус, Вила Басареа, Винарна Ялово и др.